Smart City

Nastał czas świadomych mieszkańców. Ludzie oczekują tego, by otoczenie dostosowywało się do ich potrzeb. Smart City to pomysł stworzenia przestrzeni inteligentnej — pomocnej, angażującej — przestrzeni, z którą można wejść w interakcję.

IoT i grywalizacja realnie wpływają na jakość życia w mieście — usprawniają poruszanie się, komunikację publiczną, korzystanie z opieki zdrowotnej, budowanie świadomości ekologicznej czy wzmacnianie odpowiedzialności lokalnej. Odpowiednio skonstruowana grywalizacja potrafi skutecznie zaangażować mieszkańców do uczestnictwa w grach miejskich i realizowania wspólnych celów.

Korzyści

Lepsza komunikacja miejska

Udostępnienie mieszkańcom informacji związanych z bieżącymi utrudnieniami w ruchu mogą znacznie usprawnić korzystanie z komunikacji miejskiej. Możliwość wybrania szybszej trasy i dostępnych środków transportu pomaga w dotarciu do celu na czas i w rozładowaniu ruchu na drogach. Osoby, które szukają dogodnego połączenia lub po prostu się zgubiły mogą skorzystać z danych geolokalizacyjnych. Zwykła droga do pracy? Dzięki grywalizacji każdy może zawalczyć o zostanie ambasadorem danej trasy!

Dynamiczny rozwój

Gromadzenie danych dotyczących funkcji miasta, daje możliwość przeanalizowania ich i wyciągnięcia wniosków. Kolejnymi krokami są: usprawnienie obszarów, w których miasto mogłoby być wydajniejsze i wprowadzenie zmian sugerowanych przez mieszkańców. Poprzez zaangażowanie się w proces ulepszania miasta, wzrasta poczucie odpowiedzialności i satysfakcji lokalnej społeczności.

Źródła energii a oszczędność

Nowe technologie mogą uczynić miasto bardziej ekologicznym. Internet Rzeczy umożliwia zbieranie danych (np. na temat ilości emitowanego dwutlenku węgla), ich analizę, a w konsekwencji zaplanowanie niezbędnych zmian. Mądrze zaprojektowana i interaktywna przestrzeń pozwala oszczędzić zarówno portfele mieszkańców jak i budżet miasta.

Zadowoleni mieszkańcy

Nowe technologie realnie podnoszą jakość życia mieszkańców miast, a co za tym idzie — codzienną wygodę i satysfakcję z życia. Więcej wolnego czasu, mniej stresu, wyższy poziom usług — to jedna strona medalu. Edukacja, świadomość lokalna i bliższe więzi mieszkańców — to potencjał, w który warto inwestować.

Zaangażowana społeczność

Smart City integruje mieszkańców poprzez zabawę, pozytywne emocje, chęć przeżywania czegoś wspólnie. Podejmowanie wyzwań i wypełnianie ich w ramach grywalizacji przekłada się na rzeczywiste korzyści — zniżki czy bilety na wydarzenia. Gry polegające na wypełnianiu zadań w przestrzeni lokalnej czynią ją przyjaznym miejscem do życia, a jej mieszkańców łączą w zgrany zespół.

Funkcjonalności

notyfikacje wyzwania interaktywnamapa punkty ranking rekomendacje oferty friends osiągnięcia postęp zadania storytelling grymiejskie

Technologie

IoT beacony geolokalizacja akka cassandra scala rabbitmq play php javascript angularjs REST skryptyreaktywne websocket oauth2 java Android iOS