Hiszpański rynek kusi inwestorów z zagranicy, którzy chcą w tym kraju prowadzić firmę w branży IT. Poza słoneczną pogodą i dostępem do ciepłego morza, Hiszpania ma o wiele więcej korzyści dla przedsiębiorców. W związku z tym warto rozważyć inwestycje w zakładanie firmy IT na rynku hiszpańskim.
Firma IT w Hiszpanii daje mnóstwo możliwości rozwoju i nie tylko. Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą w Hiszpanii mają możliwość wyboru różne formy jej prowadzenia Oto kilka wskazówek przy zakładaniu firmy IT na terenie Hiszpanii.
Firma w Hiszpanii – jednoosobowa działalność gospodarcza
Aby rozpocząć działalność w formie samozatrudnienia obcokrajowcy muszą dopełnić kilku formalności zanim przystąpią do procedury rejestracji. Pierwszym krokiem przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Hiszpanii jest uzyskanie numeru identyfikacji obcokrajowca – to N.I.E. czyli Número de Identificación de Extranjero. Jest on wymagany do tego, aby otworzyć rachunek w banku hiszpańskim. W następnej kolejności trzeba uzyskać Numer Ubezpieczenia Społecznego, a potem trzeba się udać do Urzędu Skarbowego i złożyć tam wniosek przy pomocy formularza 036 – pełny lub 037 – uproszczony. W następnej kolejności trzebazarejestrować działalność w systemie przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą – RETA – skrót od Régimen Especial de Trabajadores Autónomos).
Firma w Hiszpanii – spółka cywilna
Umowa spółki cywilnej w Hiszpanii może być zawarta w dowolnej formie, chyba że wspólnicy wnoszą do spółki nieruchomość albo prawa rzeczowe (wtedy konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego). Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że za zobowiązania takiej spółki w Hiszpanii wspólnicy odpowiadają solidarnie.
Firma w Hiszpanii – spółki handlowe
Wśród spółek handlowych w Hiszpanii wyróżnia się:
- spółki osobowe (spółka jawna oraz spółka komandytowa);
- spółki kapitałowe (spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, a także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).
Najczęściej wybierana spółka w Hiszpanii przez przedsiębiorców to spółka z.o.o., czyli po hiszpańsku Sociedad Limitada – S.L. Aby ją założyć należy uzyskać zaświadczenie z Rejestru Handlowego, czyli Registro Mercantil. Potwierdza się tam dostępność nazwy proponowanej dla spółki. W przypadku, gdy wspólnikami są cudzoziemcy, trzeba będzie również uzyskać numer identyfikacji obcokrajowca, czyli N.I.E. oraz numer identyfikacji podatkowej, czyli N.I.F.
Najważniejszy dokument to statut spółki – określa on zasady funkcjonowania spółki, stanowi on podstawę do tego by podpisać akt założycielski takiej spółki przez wszystkich jej wspólników przed notariuszem. Następnie należy dokonać rejestracji spółki w Rejestrze Handlowym (Registro Mercantil). W wyniku tego spółka staje się podmiotem prawnym. Poza tym przed tym, jak rozpocznie się jeszcze działalność, trzeba to zakomunikować w hiszpańskim Urzędzie Skarbowym, czyli Agencia Tributaria zamiar rozpoczęcia działalności, aby uzyskać zezwolenia na jej prowadzenie.
Pomoc znajdziesz tutaj: www.accountingservicesinspain.com