WordPress- co powinniśmy o nim wiedzieć?
Nazwa ta jest często wykorzystywana i popularna, a jeśli interesujemy się marketingiem w sieci czy też projektowaniem stron- z pewnością jest nam już bardzo dobrze znana. O tym, czym jest WordPress z pewnością powinny poczytać osoby, które noszą się z myślą o stworzeniu własnej strony internetowej. Warto więc poznać kilka faktów związanych z tą platformą oraz z tym silnikiem, gdyż być może jego zastosowanie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.
Co to jest WordPress? Do czego w ogóle może się nam przydać?
Jest to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią CMS. Ideą jego stworzenia było wykorzystywanie go do tworzenia blogów opartych o regularnie publikowane wpisy oraz strony. Ten CMS został napisany w języku PHP. Zdecydowanie, o tak ogromnej popularności tego silnika przesądza fakt, że jest on darmowy, a więc można z niego korzystać na licencji open source. Statystyki pokazują, że obecnie od 25 do 30% stron w sieci działa właśnie poprzez zastosowanie tego silnika, jak można więc to sobie wyobrazić- to naprawdę bardzo dużo, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę istnienie na rynku także innych, darmowych systemów. Kolejną kwestią jest to, że przejrzysty CMS to pierwsza, ogromna zaleta WordPressa, a drugie to rozległa baza darmowych szablonów graficznych, jakie można wykorzystać do stworzenia swojej strony. Dzięki dostępności WordPressa można więc za darmo stworzyć sobie stronę internetową, jeśli tylko będziemy umieli zainstalować silnik na serwerze, a następnie odpowiednio dostosować szablon oraz całą zawartość tekstową do swoich potrzeb. Wymaga to wiele pracy, ale pozwala też zaoszczędzić i maksymalnie zminimalizować koszt stworzenia strony na własny użytek.
Istnieje możliwość założenia strony bezpośrednio na platformie Wordpress tym samym wyświetlając nazwę swojej strony w subdomenie Wordpress, drugą opcją jest ściągnięcie silnika i jego instalacja na własnej, wykupionej domenie o dowolnym adresie, co sprawdza się w sytuacji, kiedy będziemy chcieli stronę reklamować. Bardziej profesjonalne blogi czy strony firmowe raczej umieszcza się na wykupionych domenach zaparkowanych na własnym hostingu.
Jakie możliwości daje nam WordPress i czy warto korzystać z tego silnika?
Na wykorzystanie tego silnika najczęściej decydują się osoby, które chciałyby posiadać bloga lub też prostą stronę dla firmy. Pamiętajmy bowiem o tym, że poruszamy się tutaj w granicach tego, co zawiera CMS oraz w granicach dostępnych szablonów. W przypadku, kiedy chcielibyśmy mieć jakieś dedykowane rozwiązanie albo jeśli mamy większe wymagania związane z wyglądem strony- trzeba już ingerować w kod albo zdecydować się na stronę opartą o autorski CMS. Warto jednak zaznaczyć, że strony oparte o WordPress bardzo często dla wielu osób są absolutnie wystarczające. Sam panel administratora jest przyjazny i intuicyjny i daje nam naprawdę ogromne możliwości edycji strony. Zawsze mamy też możliwość zdecydowania się na zakupienie szablonu płatnego, co też daje nam możliwość nadania stronie oryginalnego charakteru- pomimo że korzystamy z silnika, z którego mogą skorzystać wszyscy.