Blog

Jakim typem gracza jesteś?

29.12.2016

A ngażująca mechanika gry? Jest! Wciągający storytelling? Jest! Świetny design? Gotowy! Czyżbyśmy mieli idealną grywalizację, która tylko czeka na wdrożenie? Nic bardziej mylnego. Nawet wysoka jakość poszczególnych elementów grywalizacji nie zagwarantuje sukcesu projektu, jeśli nie poznamy dobrze jego uczestników. Zanim powstanie złożona persona, warto zacząć od klasycznej typologii graczy według Bartle’a. Jest to popularna i stosunkowo prosta charakterystyka odpowiadająca na pytanie: czego poszukują gracze? Poznajcie zdobywcę, odkrywcę, społecznika i zabójcę.

1. Zdobywca

Punkty, kolejne poziomy, rozbudowany awatar? To dla zdobywcy nadrzędny cel gry. Jeśli odkrywa wirtualny świat, to dlatego, że tego wymaga zdobywanie przedmiotów czy docieranie do wyznaczonych punktów. Wchodząc w interakcje z innymi graczami oczekuje od nich dostarczenia przydatnych informacji.

2. Odkrywca

Nie ma nic bardziej fascynującego niż poznawanie gry. Najważniejsze dla odkrywcy jest gromadzenie wiedzy na temat świata przedstawionego oraz zastosowanej w grze mechaniki. Nie unika czasochłonnych zadań. Czerpie satysfakcję z metodycznego budowania postaci i odblokowywania nowych funkcjonalności.

3. Społecznik

Społecznik poszukuje towarzystwa. Gra stanowi dla niego przestrzeń do poznawania nowych osób. Czerpie przyjemność z interakcji z innymi. Podejmowane przez niego aktywności są środkiem do utrzymania relacji. Często w grze kieruje się empatią i zrozumieniem. Nie stawia sobie za cel dominacji ani walki z przeciwnikami.

4. Zabójca

W podejmowanych działaniach zabójca przyjmuje rolę agresora. Walczy o dominację. Eliminowanie innych graczy nie jest środkiem, jak w przypadku odkrywców czy zdobywców, ale celem. Zależy mu na rozwijaniu postaci, by skutecznie pozbywać się przeciwników. Do interakcji podchodzi pragmatycznie – zbiera informacje i eksploruje świat gry, by zwiększać swoją efektywność. Niszczenie innych graczy daje mu dawkę adrenaliny oraz poczucie satysfakcji.

Między zabójcą a zdobywcą

W przypadku typologii bardzo często trudno wskazać idealnego przedstawiciela, który w stu procentach wpisywałby się w charakterystykę jednego typu. Teoria Bartle’a nie jest tu wyjątkiem. Zabójca, zdobywca, społecznik czy odkrywca? Który z nich najlepiej opisuje Ciebie? Wyobraź sobie, że wchodzisz do gry, otrzymujesz swoją pierwszą misję i obietnicę wygranej. Zaczynasz skupiać całą swoją uwagę na jednym celu. Każda sekunda ma znaczenie. Każdy ruch rodzi konsekwencje. Inni gracze? To tylko przeszkody na drodze do upragnionego zwycięstwa. Potrafisz sobie to wyobrazić z łatwością? Być może Twoim stylem gry jest zabójca. Najprawdopodobniej jednak jesteś mieszanką różnych typów graczy.

typologia Bartla

Richard Bartle zobrazował składniki wpływające na styl gry definiując dwie pary antagonistycznych zachowań graczy. Pierwsza z nich to działanie (samodzielnie podejmowane akcje w grze) i współdziałanie (z grą lub z innymi graczami). Druga przeciwstawia sobie środowisko (czyli eksplorację świata gry) i ludzi (nastawienie na społeczny aspekt gry).

Wiedząc, w którym miejscu na kontinuum cech mieści się dana osoba, rozumiemy, co ją motywuje i daje satysfakcję. Jesteśmy w stanie lepiej dostosować mechanikę gry, wyznaczyć cele i środki do ich osiągania.

Hanna Kucwaj

Junior Gamification Specialist

Absolwentka kognitywistyki na UJ. W ramach swojej dziedziny interesuje się zwłaszcza neuropsychologią społeczną oraz zagadnieniami z zakresu rozumowania, podejmowania decyzji, motywacji. Od zawsze uwielbia rywalizować, a od jakiegoś czasu także grywalizować. Lubi koty, a koty lubią ją (dziwne, ale prawdziwe).

Zobacz również