Blog

6 sposobów, jak zgrywalizować swój dzień

10.03.2017

C odziennie będę pić dużo wody, a do tego każdego ranka wstanę z łóżka już po pierwszym sygnale budzika. To nie koniec. Od jutra będę chodzić na siłownię, a moja jazda samochodem w końcu będzie ekonomiczna. Brzmi jak “mission impossible”? Bądźmy szczerzy, ile razy udało Wam się dotrzymać podobnych postanowień? A gdyby tak zgrywalizować swoją codzienność i pomóc sobie osiągać założone cele? Poznajcie 6 aplikacji, które mogą stać się Waszą bronią w walce z wszechogarniającą prokrastynacją.

7:00 Pobudka

Budzik. Drzemka. Budzik. Drzemka… Znacie ten poranny rytuał? Jak zmotywować się, aby już po pierwszych dźwiękach budzika zgodnie z planem wcześnie zacząć swój dzień? Na niektórych spóźnialskich może zadziałać dezaprobata w oczach team leadera, kiedy wpadają zdyszani na poranne spotkanie… A co, gdyby zastąpić presję wsparciem społecznym? Posiadacze konsoli PS Vista mogą skorzystać z aplikacji Wake-up Club, która łączy 12 nieznajomych osób pragnących wstać o jednej godzinie. O wyznaczonej przez użytkowników porze wszyscy gracze muszą zasygnalizować swoją przytomność, jednocześnie motywując pozostałych członków grupy do pobudki. Zasady są proste, im dłużej śpisz, tym więcej przebudzonych kolegów wysyła ci motywatory w postaci dźwięku budzika. Drużyny, które odnoszą sukcesy we wspólnym wstawaniu, nagradzane są odznaczeniami, a porażka jednej osoby oznacza porażkę całej grupy.

 

7:05 Szklanka wody

Pamiętacie tamagotchi? Wielu z nas miało kiedyś swojego podopiecznego lub zazdrościło go kolegom. Posiadacz takiego stwora musiał dbać, żeby jego zwierzakowi niczego nie brakowało. Ten prosty mechanizm został wykorzystany do budowania zdrowego nawyku regularnego picia wody w aplikacji Plant Nanny Water Reminder. Często spotykany w grach pasek postępu i realizacji celów został w tym rozwiązaniu zastąpiony roślinkami, które potrzebują wody, aby rosnąć. Regularne spożywanie płynów w odpowiednich ilościach, pozwala użytkownikowi rozwijać coraz ładniejsze i bardziej wymagające w hodowli kwiaty, a wirtualne postępy przekładają się na realne korzyści dla jego organizmu.

 

8:00 Trening kreatywności

Pracujesz ze słowem, a mimo to dopada Cię blokada twórcza? A co, gdyby tak wytrenować kreatywność? Edytor tekstu online 750 Words może okazać się dobrym rozwiązaniem, aby pobudzić twórcze myślenie. Pomysł bazuje na tak zwanej koncepcji porannych stron, czyli zapisywaniu trzech stron każdego ranka w celu pobudzenia kreatywności i wyrobienia nawyku. Twórcy portalu postawili na grywalizację, aby stworzyć zaangażowaną społeczność pisarzy. Użytkownicy każdego dnia muszą napisać co najmniej 750 słów tekstu temat nie jest ważny. Regularność w pisaniu umożliwia zdobywanie punktów, które wpływają na miejsce pisarza w rankingu. Portal oferuje jednak o wiele więcej. Użytkownik może podejmować miesięczne wyzwanie i zadeklarować przed całą społecznością swoją codzienną aktywność. Osoby, które wywiązują się z wyzwań trafiają na wall of awesomeness, a te niesłowne na wall of shame. Najlepszą dostępną na stronie funkcjonalnością są jednak statystyki. Użytkownik otrzymuje informację zwrotną dotyczącą tempa pisania, częstotliwości rozpraszania się oraz wykresy opisujące uczucia, tematy oraz nastrój pisarza.

 

9:00 Droga do pracy

Przyglądając się branży motoryzacyjnej, wyraźnie widać, że najwięksi producenci nie tylko rozumieją zalety grywalizacji, ale także wdrażają ją do swoich rozwiązań. Przykładem mogą być samochody elektryczne i hybrydowe posiadające zgrywalizowane systemy monitorujące styl jazdy. Swoje wyniki, przedstawiane jako wskaźniki przyspieszania, hamowania, czy emisji CO2, mogą w czasie rzeczywistym obserwować kierowcy takich marek, jak Chevrolet Volt, Nissan Leaf oraz Ford Fusion Hybrid. Kiedy użytkownik widzi, że na ekranie samochodu pojawiają się kolejne drzewa lub zielone liście, może dynamicznie reagować i dostosowywać swój styl jazdy na najbardziej korzystny względem środowiska. Dodatkowym motywatorem stają się okresowe podsumowania postępów, jakie kierowca osiągnął.

 

10:00 - 18:00 W pracy

Niezależnie od rangi stanowiska czy ilości wyzwań w pracy, każdy czasem odczuwa spadek koncentracji i motywacji do wykonywania zadań. W takich sytuacjach niezwykle przydaje się wyznaczenie sobie małych celów, których realizacja przełoży się na efekt końcowy. Podobnie można postąpić z czasem pracy. Ogromną pomocą mogą być aplikacje oparte na technice Pomodoro dostępne na wszystkie urządzenia, platformy czy przeglądarki. Dzieli ona czas pracy na sesje trwające 25 minut. Po każdej sesji na użytkownika czeka pięciominutowa przerwa. Upływający czas sygnalizowany w formie dużego minutnika na ekranie monitora dostarcza dawkę motywacji, która pozwala na efektywną i intensywną pracę w oczekiwaniu na zresetowanie zegara.


19:00 Dawka sportu

Wracasz do domu po długim dniu pracy i marzysz jedynie o tym, aby odpocząć i obejrzeć jeden z Twoich ulubionych seriali o żywych trupach. A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast obserwować walkę fikcyjnych bohaterów, wyjść na zewnątrz i stać się bohaterem historii o apokalipsie zombie? W tym celu stworzono aplikację fitness Zombies, Run!, która zamienia zwykły jogging w niebezpieczną przygodę. Użytkownik zakłada słuchawki i poznaje historię apokalipsy, a co więcej, staje się jej uczestnikiem. Aplikacja dostosowuje narrację i efekty dźwiękowe do rodzaju treningu, a użytkownik dostaje regularne wskazówki z bazy dowodzenia i motywację do zwiększenia tempa, dzięki dźwiękom ścigających go zombie. Twórcy aplikacji stworzyli również wirtualne misje, które zachęcają do osiągania określonej prędkości czy dotarcia do wyznaczonego miejsca. Realizm świata osiągnięty jest również przez narrację. Biegacz poznaje historię różnych bohaterów wraz z pokonywanymi kilometrami. Aplikacja jest więc idealna dla osób, które z niecierpliwością czekają na kolejny odcinek ulubionego serialu. Dzięki niej każdy trening zmienia się w kolejny epizod przygody.


Aplikacje grywalizujące codzienne czynności wcale nie są dedykowane dla najbardziej podatnych na prokrastynację. Tak naprawdę są dla każdego, bo dodają do naszego życia odrobinę frajdy. Sprawiają, że obowiązki stają się mniej uciążliwe, a efekty starań są dodatkowo nagradzane. Osiąganie celów samo w sobie jest przyjemne, a dzięki dobremu narzędziu, możemy skutecznie walczyć z kryzysem silnej woli.

Katarzyna Korecka

Business Analyst / IT Researcher

Absolwentka ekonomii, która wiedzę teoretyczną wykorzystuje przygotowując analizy, podsumowania i badania rynku. Zawodowo uczestniczy w tworzeniu koncepcji grywalizacyjnych, a po godzinach nałogowo gra w gry wszelkiej maści. Uwielbia testować nowości ze świata aplikacji mobilnych i czytać o nowinkach technologicznych. Najczęściej wypowiadane zdanie? "Zaraz to wygoogluję!"

Zobacz również